از بین بردن شوره آجرنما چگونه است؟

از بین بردن شوره آجرنما چگونه است؟

برای پیدا کردن راه حل یک مشکل ابتدا باید علت آن بررسی شود. آجر نما در سه حالت شوره می زند. – جنس ضعیف خود آجر و خاک آن 2- استفاده از ملات سیمان نامرغوب 3 – استفاده از آب چاه پراملاح

این سه مورد می توانند از مهم ترین دلایل شور بستن و سفیدک زدن آجر نمای ساختمان به شمار آیند. حال اگر به هر دلیلی آجرمان شوره زد باید چکار کنیم. نکته اینجاست که برای هر کدام از این سه موضوع یک راهکار متفاوت وجود دارد. یعنی در ابتدا سعی کنیم از آجر خوب در نما استفاده کنیم و اگر شوره بر اثر سیمان و آب بود به راحتی با فشار آب یا جارو قابل برطرف شدن است اما اگر جنس خود آجر خوب نباشد و درصد نمک خاک آن زیاد باشد بالاجبار باید آجر شسته شده و سپس رزین یا نانو شود. بنابراین در این متن قصد داریم چند راهکار مختلف را جز به جز بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

از بین بردن شوره آجر با استفاده از فشار آب

یکی از ساده ترین، راحت ترین و ارزان ترین روش های ممکن کمک گرفتن از فشار آب است. اگر جنس آجر و معتبر باشد و بخش هایی از نما سفیدک زده باشد می توانیم با استفاده از کارواش های خانگی و فشار آب سطح آجر را شست و شو داده و سپس در صورت الزام و دلخواه از رزین یا نانو برای ضد آب کردن سطح آن بهره مند شویم.

از بین بردن شوره آجر با استفاده از شوره بر

شوره بر آجر نما یا شوره زدا به دسته محصولاتی گفته می شود که پایه اسیدی داشته و می توانند لایه ای نازک را در خود حل کنند. اگر آجر از جنس بد و نامرغوب باشد اگر ده ها بار هم آن را بشوییم باز هم شوره می زند. بنابراین تنها راه حل ممکن استفاده از کلینر آجرنما می باشد. شوره بر آجر محلولی اسیدی بوده که روی سطح آجر زده می شود، سفید ها و نمک درون آجر را به سطح آورده و سپس با فشار آب شسته می شود. پس از اجرای شوره زدای آجر می توانیم نسبت به ضد آب کردن آجر اقدام کنیم.

نکته مهم اینجاست که کلینر آجر نباید مدت زمان طولانی روی سطح بماند. چرا که موارد اسیدی درون آن لعاب و سطح آجر را اذیت کرده و از ظاهر و کیفیت آن می کاهد. بنابراین پس از اجرا بالافاصله شسته می شود و شوره ها را از بین می برد.

از بین بردن شوره آجر با استفاده از گونی نخی، برس، فرجه، جارو و…

این راه حل نیز مشابه پیشنهاد اول است. به این شرط که متراژ کمی از آجر ها شوره بسته که این موضوع نشان از آن دارد که جنس آجر خوب است. بنابراین هر دلیل دیگری نمی تواند این شوره را مجدد ایجاد کند و می توانیم با استفاده از مواردی همچون گونی نخی این مشکل را برطرف سازیم. این روش ارزان ترین و راحت ترین راه حل ممکن است اما در موارد بسیار جزئی جوابگو خواهد بود.

از بین بردن شوره آجرنما چگونه است؟

از بین بردن شوره آجرنما چگونه است؟

از بین بردن شوره آجر نسوز با استفاده از سرکه سیب یا سرکه سفید و…

این راه حل توسط تیم مشاوره کالاساخت چندان پیشنهاد نمی شود. حقیقت امر این است که در کشور ده ها کارخانه تولید اجر وجود دارد که هر یک دارای خاک، مواد اولیه، دمای پخت، کیفیت لعاب و … منحصر بفرد خود است و با دیگری تفاوت دارد. بنابراین استفاده از موادی همچون سرکه ریسک بوده و شاید در نیمی از موارد جوابگو باشد و در نیمی دیگر خیر. بنابراین پیشنهاد می کنیم اگر شوره کم است با فشار آب و برس و اگر زیاد است با شوره بر راه حل خود را اجرایی کنیم. 

سخن آخر

می دانیم که هر مدل اجر پتانسیل شوره زدن را دارد. آجر به دلیل جنس و ماهیتی که دارد می تواند نمک موجود در دل خود، در ملات یا حتی در آب را جذب کرده و سفیدک بزند. بنابراین اولین پیشنهاد ما به شما این است که در هر صورت از آجر برند، معتبر و مطمئن خریداری کنید. موضوع دوم این است که اگر آجر جنس خوبی داشته باشد درصد بسیار کمی از متراژ سفیدک می زند. این اتفاق به دلیل جنس بد آجر نیست و می تواند برای هر نمایی اتفاق بیوفتد. بنابراین می توانیم با فشار اب و شست و شوی معمولی مشکل را برطرف سازیم. اما در زمانی شاهد آن هستیم که بیش از نیمی از آجر ها شوره زده اند.

این موضوع حاکی از جنس نامرغوب و ضعیف آجر دارد. بنابراین با فشار اب و برس کار پیش نرفته و حتما نیاز به شوره بر، کلینر، یا شوره زدا خواهیم داشت. نکته اینجاست که چه در راهکار اول و چه راهکار دوم می توانیم پس از شوره زدایی آجرنمای خود را ضد آب کنیم. ضد آب کردن آجر نسوز با استفاده از محلول نانو و رزین می تواند شوره زدن را برای چندین سال متوقف کرده و از طرفی موجب حفظ زیبایی و کیفیت آجر نیز خواهد شد.

فروشگاه اینترنتی کالاساخت محصولاتی همچون شوره بر، رزین آجر و نانو آجر را در سبد کالایی خود قرار داده است تا بتوانیم برای رفع مشکل شوره نما در کنار شما باشیم. همچنین مشاوران با تجربه ما می توانند برای شوره زدایی هر چه بهتر همراه و همگام شما باشند . شما میتوانید به سایت ما مراجعه کرده و یا با شماره های 09129303014 و 03191004468 تماس بگیرید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *